S nástupem dítěte do školy se výrazně změní chod celé rodiny. Pokud máte již starší dítko školou povinné, dovedete si představit, co to znamená. Prvňáčkovi se musíte věnovat, dodržovat pevný režim, školu nelze vynechat. Veškerá péče a důslednost se určitě vyplatí. S nastolenými návyky svému dítěti, ale také sobě, usnadníte další školní léta. Můžete také výrazně ovlivnit dobrý start své ratolesti v první třídě.
Co vše potřebuje dítě umět, když jde do první třídy?
-
Správná výslovnost
Ideálně by mělo dítě dokázat vyslovit všechny hlásky do nástupu do základní školy. Chodit v první třídě na logopedii a ještě zvládat školu, by znamenalo pro dítě další zatížení. Toleruje se nesprávná výslovnost hlásek R,Ř.
-
Nemělo by plést či zaměňovat hlásky. Mělo by zvládnout vyjádřit, co vidělo, prožilo, umět se naučit básničku, říkadlo. Pokud má dítě vadu řeči (a chybějící zuby nejsou příčinou, aby dítě mluvilo špatně), je třeba vyhledat odbornou pomoc.
-
Soustředěně naslouchat mluvenému slovu – vyprávění, pohádce. Tuto funkci nemůžete svěřit televizi. Děti při sledování pořadu v televizi vnímají hlavně obraz a slovo je pro ně často nepodstatné.
-
Na základě sluchového vnímání umět rozkládat slova na slabiky, poznat první a později i poslední hlásku slova. Tady je potřeba opět pomoc rodičů – nácvik formou her (Co slyšíš na začátku slova LODIČKA? Co slyšíš na konci slova KUŘÁTKO?) Vhodnou hrou je také slovní kopaná. Sluchovou paměť může procvičit hra na tichou poštu.
-
Zopakovat větu o osmi až deseti slovech.
-
Předškolák by měl dobře vnímat zrakem detaily – poznat rozdíl například písmen M – N, B – D.
-
Důležitá je také prostorová orientace, rozlišení pravé a levé strany.
-
Pro nácvik psaní je důležitý pohybový vývoj, především jemná motorika. Dítě by si mělo hodně kreslit a omalovávat. Nepodceňujte rady, které jsme vám ve Hře na školu dali k uvolňování ruky, držení tužky, správnému sezení při kreslení či výběru tužek a pastelek. Špatné návyky se jen těžko odstraňují.
-
Sociální zralost je dalším předpokladem pro úspěšné zahájení školní docházky. Dítě musí umět přiměřeně komunikovat s dospělými a mít zdravý vztah ke svým vrstevníkům.
Určitě máte nyní pocit, že je toho před vstupem do školy moc. Věnujte dítěti svůj čas a uvidíte, že se Vám to vyplatí. Společně si hrajte, vyprávějte i naslouchejte a odpovídejte dítěti na otázky.
Nikdy ho školou nestrašte a nedovolte to ani nikomu z rodiny a okolí. Nesrovnávejte jeho pokusy a pokroky se sourozenci a kamarády. Předškolák potřebuje získat pocit jistoty, potřebuje se do školy těšit a věřit, že to zvládne.
Hodně ho povzbuzujte a chvalte. Hra na školu Vám bude pomocníkem.
Mgr. Václava Zajícová
- článek vychází z vlastní diplomové práce na téma Školní zralost, z vlastního článku, který byl zveřejněn MU a v roce 2013 i ZŠ Mikulova 1594, a z mnohaletých zkušeností a dovedností při práci s dětmi